לקרוא את המציאות10/10/2011

לקרוא את המציאות

מעשה שקרה עם הרב סילבר לאחר השואה.
אחרי שנגמרה השואה הרב סילבר חיזק מאוד יהודים, החזיר אותם בתשובה ולימד אותם את כל מה ששכחו בכל אותם השנים בשואה שלא יכלו ללמוד כמו שצריך.
באחת הפעמים בא אליו יהודי שטען בפניו שהוא לעולם לא יחזור בתשובה!
הרב כמובן ראה שלא מדובר פה בסתם התרסה אלא יש פה יהודי שמדבר מתוך כאב ומתוך בלבול הלב. מיד שאל אותו הרב מה קרה שהוא כ"כ מתנגד ליהדות? ואותו אחד התחיל לספר לו שבתקופת השואה היה אצלו במחנה יהודי אחד שהיה לו סידור תפילה, דבר שהיה מצרך מאוד נדיר בהתחשב בתקופה. ואותו יהודי ניצל את העבודה שהוא היחיד שיש לו סידור ודרש כל יום מנת לחם בתמורה לשימוש בסידור. ואותו יהודי סיפר לרב סילבר שהוא כ"כ נחרד מהשימוש הלא מתחשב של אותו יהודי בסידור ומהעובדה שהיו אנשים שנתנו את חתיכת הלחם היחידה שלהם והגיעו לסכנת רעב רק בשביל להתפלל, שהוא החליט שבגלל זה הוא לעולם לא יחזור בתשובה!
והרב סילבר מיד ענה לו, "נכון שאותו יהודי לא היה בסדר בכך שדרש מחיר עבור שימוש בתשמיש קדושה, אבל למה שלא תסתכל על כל אותם יהודים שחרפו נפשם והיו מוכנים למות ברעב רק בשביל להתפלל עוד תפילה אחת לה' יתברך"…
הסיפור הזה מלמד אותנו שבחיים בעולם הזה אנחנו חייבים להיות בעלי יכולת הסתכלות נכונה על המציאות. אדם שלא יודע לפרש נכון את המציאות שעומדת בפניו יכול להיות ממורמר כל חייו רק בגלל שהוא לא יודע לקרוא נכון את המציאות ובעזרת לחיות בשמחה עצומה מחצי הכוס המלאה!
אותו בחור התמקד ביהודי אחד שלא היה בסדר, במקום להתמקד בציבור שלם שהראה כמה הם אוהבים את ה' יתברך.
מכאן אנחנו נלמד שמכל מציאות שה' שם אותנו בה, בין אם זה בבי"ס שיש קשיים או בבית או שפתאום אתה נתקע ואין לך אפשרות לצאת מהמצוקה שה' שם אותך בה, נדע להתבונן טוב טוב במציאות הזאת ולחשוב "רגע, למה ה' שם אותי פה? חייבת להיות סיבה כי הקב"ה מנהל את העולם הזה מהיצור הכי קטן ועד היצור הכי גדול והכל מנוהל בדיוק נפלא ולא יכול להיות שהקב"ה שם אותי פה בלי סיבה! חייב להיות משהו חיובי שאני יכול ללמוד ממנו! חייב להיות פה משהו שיחזק אותו בעבודת ה'!"
אם נדע ונשכיל לחשוב ככה תמיד העולם פתאום יראה לנו הרבה יותר טוב ונדע לשמוח מהדברים הקטנים ולעבוד את ה' מאהבה ולגדול במעלות התורה מעלה מעלה.

"השם יעזרנו על דבר כבוד שמו"

הרב רפאל רובין

One comment on “לקרוא את המציאות10/10/2011

Comments are closed.